Vælg dato herover og derefter klik på det tidspunkt du ønsker at se filmen nedenfor. Find mere information om filmen længere nede på siden.


Dynebio - Januar 2026
Dynebio
Dynebio - Januar 2026

Dynebio - Januar 2026

Kom til dynebio, tag dine forældre eller bedsteforældre med til en hyggeformiddag!

Tag din dyne eller dit krammedyr med!

Billetprisen er 30 kr. som er inkl. popcorn og en juice.

Omtale af filmene:
Fra 5 år - 45 min.
Krig og kager
Instruktør: Jannik Hastrup

Kong Løve kan se, at alle dyrene i hans rige sulter, så han beslutter sig for at opsøge de tykke mennesker, der har masser af mad. Han vil forsøge at overtale menneskenes konge til at dele maden med dyrene. Men menneskenes konge beskylder kong Løve for at ville stjæle deres mad, og der opstår stor ståhej.

DFI distribution. Danmark 2006. 10 min. Dansk tale. Tilladt for alle.

Den nye sommerfugl
Instruktør: Maris Brinkmanis, Evalds Lacis

En sommerfuglefamilie tager på picnic i skoven, men bliver forstyrret midt i frokosten af en ældre sommerfuglefanger på jagt efter nyt bytte. Han fanger sommerfugleforældrene og tager dem med hjem til sin samling. Nu er det op til børnene at bruge al deres fantasi og mod, for hvordan kan de få sluppet forældrene fri?
DFI distribution. Frankrig, Danmark 2008. 10 min. Tilladt for alle.


Palle alene i verden
Instruktør: Astrid Henning-Jensen

Lille Palle vågner en morgen til en verden uden andre mennesker. Han kan gøre lige, hvad han vil: styre en sporvogn, køre i brandbil, spise alt slikket i en slikbutik. Der er bare ingen at fortælle det til. Til sidst sætter han sig ind i en flyvemaskine og flyver helt op til månen - og vågner i sin seng. Var det hele bare en drøm?
DFI distribution. Danmark 1949. 25 min. Dansk tale. Tilladt for alle.